157 trilyonluk kaza fonu var, kimsenin haberi yok

news

Trafik kazası geçiren sigortasızların tedavi veya cenaze masraflarını karşılayan 157 trilyonluk fona 9 yılda sadece 474 kişi başvurmuş. Yöneticileri, Fondan kimsenin haberi yok diyor.

 

Trafik kazası geçirenlerin tedavi masrafları ile ölümü halinde yakınlarına tazminat ödemek için kurulan Karayolu Trafik Garanti Sigorta Hesabında 157 trilyon birikti. Ancak böyle bir fonun varlığından kimsenin haberi yok. Trafik sigortası olmayan veya plakası tespit edilemeyen araçların meydana getirdiği yaralanma, sakatlık ve ölüm tazminatını karşılamak için Hazine bünyesinde 1985te kurulan ve 1998de Türkiye Reasürans Şirketleri Birliğine yönlendirilen fondan şimdiye kadar sadece 474 trafik kazası mağduru yararlandı. Bu mağdurlara 2 trilyon 877 milyar lira ödendi. Son zamanlarda başvuran sayısı görece artmış. Bu yılın ilk dokuz ayında Fon 141 kişiye yardım etmiş. Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreter Vekili Zihni Metezade, trafik mağdurları için her türlü maddi yardıma hazır olduklarını ancak vatandaşın yasal haklarından habersiz olduğunu söylüyor. Fonun Hesap Müdürü ve Yönetim Komitesi Üyesi Abdülkadir Küçük de "Kaza geçiren sigortasızların hastane ve cenaze masraflarını başvuranlara veriyoruz ama bilen yok" diyor.Küçük, fonun tanıtıma ayrılacak bütçesi olmadığını ve bu nedenle vatandaşın fondan haberdar olmadığını dile getiriyor. Küçük, "Kazaya neden olan sürücünün masraflarını ve araç zararlarını karşılamıyoruz. Bunun dışında çalıntı ve gasp edilmiş araçların neden olduğu zararlar da fondan talep edilebiliyor. Mağdurların iki yıl içinde gerekli belgelerle başvurmaları gerekiyor" diye konuştu.Bu arada hastaneler de artık yaklaşık üç ay önce yayınlanan tebliğe göre, sigortasız hastanın tedavi giderini fondan alabilecek. Abdulkadir Küçük, "Hastaneler fona başvurmaları halinde paralarını alabilir. Ama hastaneler bize dönmeyi bilemiyor. Hatta resmi böyle bir tebliğin farkında değiller. Daha önce ödeme direkt mağdurun başvurusuna bağlıydı, ama kolaylık sağlandı. 

 

Bu tebliğle hastanelere bir genelge yayınlandı sadece 30 civarı başvuru oldu ancak özel hastanelerden hiç müracaat yok" diyor. Hastaneler başvurmuyor Fon, plakası tespit edilemeyen, sigortası olmayan, gaspedilmiş, çalınmış motorlu bir araçların vermiş olduğu bedeni zararları kapsıyor. Yaralı vatandaş ya da ölenin yakını, trafik kazası tespit tutanağı resmi tasdikli sureti, hastane raporu, dökümlü tedavi faturaları aslı, maluliyeti varsa hastane raporu aslı veya resmi tasdikli sureti ve mahkeme kararıyla başvuruyor. Ölümlü kazalarda ölüm raporu, ölenin gelir durumu belgesi, aile nüfus kaydı aslı ve veraset ilamı da gerekiyor. Tedavi masrafları Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu tarifelere göre ödeniyor. Nasıl ödeme yapılıyor?

 

Kaynak: Milliyet Online

page up